☎ 571 634 020 | ✉ zszasova@zszasova.cz

Základní škola ZAŠOVÁ
okres Vsetín

3-28

ZAV Ostrava!!! 2024

            Po roční pauze jsme se 3. a 4. června opět zúčastnili celorepublikové soutěže studentů 1. ročníků středních škol a mladších žáků ZAV OSTRAVA!!! 2024, která se  konala na Základní škole Kosmonautů v Ostravě – Zábřehu. Naši základní školu reprezentovaly 2 žákyně z 9. A: Barbora Kučerová a Dorota Machová.

            V prvním dnu, v pondělí, prošli soutěžící jednou disciplínou: bodovaným tréninkem.

Bodovaný trénink spočíval v co nejrychlejším a nejpřesnějším napsání minutovek, na které mělo všech 51 žáků 25 pokusů, výsledkem tedy byl počet čistých úhozů za 1 minutu. S krásným výsledkem 224,1 úhozů se Barča umístila na 42. místě, Dorka o maličko zaostala a dosáhla 195,4 úhozů, což jí stačilo na 46. místo.

            Hlavním soutěžním dnem však bylo úterý. Sjelo se 60 žáků z 10 středních a 5 základních škol. A stejně jako na jiných kláních tohoto typu se i zde soutěžilo ve třech desetiminutových opisech s handicapem 10 úhozů za neopravenou chybu (opis z obrazovky), 50 úhozů za neopravenou chybu (opis z papírové předlohy) a 100 úhozů za neopravenou chybu (opět opis z obrazovky). I když se děvčata hodně snažila, výsledky vypadají pro nezainteresovaného člověka „nic moc“. Barča dosáhla celkem za všechny tři opisy 5 348 bodů, což jí vyneslo 17. místo mezi základními školami a 45. místo mezi základními i středními školami. Dorka svým výkonem 4 333 úhozů dosáhla na 21. místo mezi ZŠ a 52. místo mezi ZŠ i SŠ dohromady.

Pro mne však děvčata dosáhla krásných výsledků.

Pro srovnání: děvčata píší jeden rok, zatímco všichni ostatní soutěžící minimálně čtvrtý rok. Více, jak 50 % zúčastněných prošlo průpravou na Mistrovství světa v záznamu a zpracování textu, které se koná v červenci v polských Katovicích. Řada studentů a žáků se již v minulosti mistrovství světa účastnila a Česká republika je zemí, která vždy bere nejvíce medailí v každé kategorii.

Jak jsem uvedla výše – pro mne umístění děvčat byla krásná a děkuji jim za reprezentaci školy na tak těžké soutěži. Doufám, že do budoucna na psaní nezanevřou a využijí ho v dalším studiu.

Ať se vám děvčata na střední daří a krásné prázdniny!

Mgr. Bohuslava Juřicová

Sdílet příspěvek: