☎ 571 634 020 | ✉ zszasova@zszasova.cz

Základní škola ZAŠOVÁ
okres Vsetín

acd165acc34a4159dd0283524981955a

 „VALAŠSKÝ KROJ LIDEM“

Dne 22. 10. 2023 se 4. a 5. třídy zúčastnily edukačního programu Valašský kroj lidem, který pořádala obec Zašová, Penzion na Fojtství a Míša Bařinová v Kulturním domě ve Veselé. Již po cestě se děti zajímaly, proč se účastníme akce s tímto tématem? Odpověď je jednoduchá. Nechceme se přece stydět za to, že neznáme náš kraj, jeho historii, obyvatele, zvyky a tradice. Vždyť těmito obyvateli jsou naši předkové a stále žijící babičky a dědečkové, kteří nám mohou zajímavosti a zvyky Valašska stále ještě předávat. A na nás je, abychom tyto tradice, zvyky a nářečí oživovali pro další generace. Aby mohly být, stejně jako my, hrdé na své kořeny.

Na začátku programu si děti poslechly povídání paní Bařinové o valašském kroji, které bylo spojeno s názornými ukázkami obřadního a každodenního kroje. Setkali jsme se s mnoha novými pojmy jako např. brunclek, kotula, kanafaska apod. Dozvěděli jsme se, z jakého materiálu se jednotlivé části kroje vyráběly a také kdy a proč došlo k zániku kroje jako tradičního oděvu. Nezapomněli jsme ani na Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Na povídání navazovaly interaktivní činnosti ve skupinách spojené s touto tématikou, které pro nás připravila Petra Pavelková. Děti si zopakovaly nebo se naučily valašská řemesla a vyzkoušely si pantomimu. Na závěr společnými silami doplňovali pracovní list, za který byli nejlepší odměněni voňavými perníčky.

Děkujeme organizátorům za příjemnou akci, na kterou navážeme v lednu 2024 besedou, v knihovně ve Valašském Meziříčí, na téma Valašsko v literatuře.

                                                                                                                Mgr. Lenka Garaiová

Sdílet příspěvek: