techj2021

TECHNICKÝ JARMARK

V pátek 15. října 2021 jsme v rámci Technického jarmarku navštívili dvě firmy sídlící v Rožnově pod Radhoštěm – Brose a Espo.

Byli jsme rozděleni na dvě skupiny – první šla do Brose, druhá do Espa, přibližně po hodině jsme se prostřídali.

Téměř všem se nám nejvíce líbila návštěva firmy Brose zabývající se výrobou zámků dveří aut. Při vstupu jsme dostali žluté bezpečnostní vesty a vysvětlili nám pravidla chování a pohybu uvnitř firmy. První zastávka byla u modelu dveří, na které nám předvedli odemykání a zamykání vnitřních i vnějších zámků dveří a funkci dětské pojistky. Dovolili nám sednout si do auta firemního pana ředitele, kde jsme si mohli vyzkoušet některé funkce (zamykání zevnitř, autorádio, někteří si zatroubili). Poté jsme šli do dalších dílen firmy, ve kterých jsme se dozvěděli řadu zajímavých informací.

Na závěr jsme se přemístili do zasedací místnosti, kde nám zástupce ředitele předvedl prezentaci své školy – Střední školy informatiky, elektrotechniky a řemesel z Rožnova.

Při odchodu z firmy jsme od jejich zástupců obdrželi upomínkové dárky.

Z Brose nás autobus přemístil do Espa sídlícího v areálu bývalé firmy Loana. Tato firma se zabývá výrobou elektromotorů. Zde jsme si nejdříve vyslechli obsáhlou prezentaci Integrované střední školy z Valašského Meziříčí a pak jsme si teprve prošli výrobu. Na rozdíl od předešlé firmy je zde práce o něco hlučnější. Chvílemi jsme pána, který nás provozem prováděl a seznamoval nás s ním, neslyšeli.

Po exkurzích nás autobus zavezl zpět do školy.

Žáci 9. třídy.