Osvětim-200x150

OSVĚTIM

Naše exkurze do Osvětimi začala v pondělí 13. 5. ráno, kdy se obě 9. třídy sešly před školou. V brzkých ranních hodinách jsme vyrazili autobusem směr Osvětim. Cesta utekla rychle a zanedlouho už jsme byli na místě.

Tato exkurze byla rozdělena do dvou částí: Osvětim a Březinka.

Naše první kroky směřovaly do části první, kde si nás převzala průvodkyně a seznámila nás s okolím a také s tím, jak během 2. světové války využívali nacisté táborů pro zadržování a vyhlazování Židů. Na vlastní oči jsme zde mohli vidět hromady vlasů, brýlí, kufrů a dalších osobních věcí, které tato továrna na smrt zanechala po zadržovaných.

Následně jsme přejeli do druhé části – Březinky. Tam nás paní průvodkyně provedla mužským oddělením. Měli jsme možnost prohlédnout si dřevěné budovy, ve kterých se mnohdy tísnily stovky vězňů, a také poslední zbytky plynových komor, z nichž se díky německému odstřelování dochovaly torza.

Ke konci exkurze nás čekala poněkud veselejší část, poslední minuty jsme strávili v obchodním centru. Poté, co někteří provedli drobné nákupy, jsme nasedli zpátky do autobusu a vydali se na cestu.

Do Zašové jsme se vrátili v odpoledních hodinách. Každý se plný dojmů vracel domů.

Barbora Kučerová, 9. A