☎ 571 634 020 | ✉ zszasova@zszasova.cz

Základní škola ZAŠOVÁ
okres Vsetín

Osvětim-200x150

Koncentrační tábor Osvětim

                                               

Dne 15. května se 9. ročníky naší základní školy  zúčastnily exkurze do Osvětimi. Osvětim (německy Auschwitz) byla největším koncentračním  a vyhlazovacím táborem. Na jeho místě stojí v současné době památník a muzeum, které denně navštěvují davy lidí z celého světa.

My jsme měli štěstí a mohli jsme si celý výklad poslechnout v češtině. Náš průvodce byl Polák, který mluvil česky.

Naše prohlídka začala v základním táboře Auschwitz , do kterého se vchází bránou s proslule známým nápisem Arbeit macht frei – Práce osvobozuje. Tato část koncentračního tábora se skládá z cihlových neomítnutých budov, ostnatých drátů, plynové komory a spalovny. V jednotlivých budovách jsou expozice, které návštěvníci procházejí. Jsou zde fotky vězňů i osobní věci zavražděných lidí.

Sbírky muzea obsahují například  boty,  hrnce, brýle, kufry, hračky, dětské oblečení nebo protézy. Mezi nejděsivější exponáty ale patří 2 tuny vlasů, které byly ostříhány ženám deportovaným do tábora.

Poté jsme se přesunuli do druhé a největší části tábora – Birkenau, ve které Němci  postavili největší vyhlazovací zařízení v Evropě. Většina obětí zahynula právě ve zdejších plynových komorách.

Prohlídka celého tábora trvala přibližně pět hodin a byla opravdu náročná.

Veronika Václavková, Justýna Podzemná

Sdílet příspěvek: