☎ 571 634 020 | ✉ zszasova@zszasova.cz

Základní škola ZAŠOVÁ
okres Vsetín

Exkurze do Osvětimi

Dne 16. května 2022 jsme navštívili koncentrační tábor Osvětim a Březinka v Polsku.

Hned po příjezdu byla cítit negativní energie. Prohlídku jsme měli na 8:30, dostali jsme sluchátka a šli. Prohlídka trvala 3 hodiny.

V první části jsme navštívili spoustu cihlových domů, ve kterých umisťovali politické vězně a především Židy z celé Evropy. Náš skvělý pan průvodce nám všechno popsal a ukázal. Místnosti, umývárny, různé fotografie, ale i vlasy, kufry a boty, což bylo asi nejhorší. Vidět 2 tuny vlasů, které vězňům ostříhali, kufry se jmény a boty různých velikostí, od nejmenších dětí až po seniory, nebylo nic příjemného. Hladomorna a plynová komora nebylo zrovna taky nic dobrého, jít místy, kde chodili vězni.

V druhé části, v Březince toho mnoho nezbylo. Zůstaly zde převážně základy budov, protože Němci chtěli zahladit stopy a značnou část tábora vypálili. Podívali jsme se jen do jednoho domu ženského tábora a na selekční rampu, kde vedly koleje. Zde docházelo k selekci, kterou prováděli lékaři. Ti, co mohli pracovat, zůstali v táboře, ostatní byli posláni rovnou na smrt do plynových komor.

Odnesli jsme si silný zážitek a doufám, že se v budoucnosti něco podobného už dít nebude.

Tereza Knápková, 9. třída

Sdílet příspěvek: