☎ 571 634 020 | ✉ zszasova@zszasova.cz

Základní škola ZAŠOVÁ
okres Vsetín

viden

Do Vídně za Habsburky

Dne 13. října 2023 jsme se zúčastnili exkurze do Vídně. Cesta byla pohodlná a rychlá, do Vídně jsme dorazili v pořádku.

Naše první zastávka byl zámek Schönbrunn, v překladu Krásný pramen. Viděli jsme zámeckou zahradu, která už bohužel procházela podzimními úpravami, a tudíž nebylo možné obdivovat krásu vysázených záhonů v rakouských barvách. Součástí zahrady je Neptunova fontána, nechala ji postavit při rekonstrukci zámku Marie Terezie, ta bohužel nefungovala z důvodu nedostatku vody. Konec francouzské části zahrady ukončuje vyvýšenina, na jejímž vrcholu stojí ozdobná stavba kolonáda Gloriette (v překladu Vítězná). Poslední zastávka v zámecké zahradě byla u kašny Obelisk, kterou nechal postavit císař Josef II.

Po krátkém přejezdu do historického středu Vídně začala druhá část exkurze a to přímo na náměstí Marie Terezie před její sochou v nadživotní velikosti. Absolvovali jsme asi pětikilometrový okruh v blízkém i vzdálenějším okolí zimního sídla Habsburků – Hofburgu, kde je v současnosti sídlo rakouského prezidenta. Kromě zajímavostí o vlastním sídle jsme si mohli vyslechnout mnoho dalších informací o zajímavých místech nacházejících se v areálu, např. o Klenotnici rozprostírající se ve 20 místnostech, o muzeu věnovanému císařovně Sissi, což byla přezdívka pro manželku Franze Josefa Alžbětu, o Stříbrné komnatě, kde bychom mohli vidět nádobí vyrobené ze stříbra, o Španělské dvorní jízdárně atd.

Než jsme se přemístili na Stephanplatz, kterému dominuje katedrála Stephansdom a kde jsme dostali hodinový rozchod, museli jsme projít nejluxusnější ulicí, jejíž název v českém překladu zní Uhelný trh a na které se nachází například cukrárna Sacher, kde se prodávají proslulé sachrovy dorty a v minulosti návštěvní místo již zmiňované císařovny Sissi (ani v současnosti neslouží cukrárna méně majetným lidem), obchod se šperky, kde cifry jsou uvedeny stejné jako u nás ovšem v eurech (prsten za 7 000 € by si zřejmě od nás nikdo nekoupil), a mnoho dalších obchodů luxusních značek. Cestou jsme ještě minuli nádherný morový sloup, nacházející se na ulici Graben. I zde se nachází řada „lepších“ obchodů, kaváren a restaurací. O vánocích je tato ulice vyzdobena tisíci světel.

Závěr 2. části prohlídky vedl přes Volksgarten – pěkně upravenou zahradou, nejhezčí na konci jara, v jejímž středu se nachází Theseův chrám a na jejím konci v rohu stojí pomník císařovny Alžběty Bavorské (Sissi), k rakouskému parlamentu, jehož stavba z 19. století je provedena v řeckém antickém stylu a jehož neodmyslitelnou součástí budovy je kašna, zdobená sousoším, kterému dominuje řecká bohyně Pallas Athéna jako symbol moudrosti dohlížející nad zasedáními v parlamentu. Sochy sedících postav na podstavci znázorňují čtyři řeky tehdejšího císařství – Dunaj, Inn, Vltavu a Labe.

            Třetí část exkurze byla ta, na kterou jsme se těšili nejvíce – strávili jsme krásných 90 minut na nejrůznějších atrakcích v zábavním parku Prater, založeným Josefem II., jehož dominantou a současně i dominantou celé Vídně je Wiener Riesenrad, což je vlastně ruské kolo, které mělo původně 30 kabinek, v roce 1945 byl jejich počet v zájmu bezpečnosti snížen na polovinu.

Přibližně ve čtvrt na šest jsme vyrazili směr domov. Cesta nám opět utekla velmi rychle. Exkurzi jsme si moc užili…

Žáci 8. A a 8. B.

Sdílet příspěvek: